Čím se liší LED žárovky od těch běžných

Není pochyb o tom, že my lidé potřebujeme umělé osvětlení. Koneckonců nemáme oči uzpůsobeny k vidění za zhoršených světelných podmínek, jako například kočky či jiné šelmy. Otázkou ovšem je, co přesně použijeme.

Již velmi dlouhá doba uplynula od chvíle, kdy byl naším jediným umělým zdrojem světla oheň. Dnes jej úspěšně nahradila žárovka, a to tak, že jí vzniklo mnoho druhů a typů. Ne všechny však nakonec slouží ke svému původnímu účelu. U některých jej nahradilo nové poslání, nový cíl.

led1

Příkladem mohou být LED žárovky https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/. O co se jedná? Ve své podstatě jde o klasickou žárovku, avšak v mnohem menším provedení. To znamená, že září mnohem méně jasně. Nepoškodí tedy oko, když se na ni člověk podívá přímo, ani tento pohled není nepříjemný.

Také má schopnost měnit barvu, podle toho, na jakou teplotu je vlákno uvnitř rozžhaveno. Obvykle je barevná škála omezena, podle toho, jaké vlákno je použito, avšak stačí to k tomu, aby bylo možné ukázat celou škálu barev. A i ty pomáhají k tomu, že na ně člověk může bez obav přímo pohlédnout, a to klidně i zblízka.

led2

A to je v podstatě také hlavní rozdíl oproti běžnému typu. Ten je totiž nejen podstatně větší, a tím pádem i jasnější, ale má také pouze jednu jedinou barvu, typickou žlutou až bílou záři. Najdeme ji prakticky všude, od lustru či lampy po automobil. Jejich cílem je osvětlit daný prostor.

LED žárovky mají jiný cíl. Tím je signalizace. Díky své schopnosti měnit barvu dokážou v mžiku předat informaci, že se něco změnilo, nebo že je nutné vyhlásit poplach. Mohou také ukazovat různé stupně ohrožení, podle závažnosti toho, co se stalo. Je to jednoduchý a srozumitelný jazyk, který se každý velmi snadno naučí.

Je tedy vidět, že žárovka nemusí pouze osvětlovat nějaký prostor, aby byla užitečná. Úkolů, které mohou plnit, je více. A kdo ví, na kolik využití ještě přijdeme. Jistě to bude zajímavé sledovat.

4/5 - (3 votes)